Art.-Nr. UEBSESK25 100-20S
Final part catridge,
End piece, cartridge
UEBSESK components are end piece cartridges that are used to close off screed-flush ducts. The products can be adapted to the necessary floor covering height. They are made of sendzimir hot-dip galvanised sheet steel in accordance with DIN EN 10346. They have a levelling range of 50 mm, various height and width dimensions and come with a cross-beam.
Art.-Nr.
UEBSESK25 100-20S
minimum installation height
100 mm
width
200 mm
levelling range
50 mm
Depth of flooring recess
25 mm
Weight per storage unit
0.711 kg
Load requirements according to: DIN EN 50085
Variants
Article
Hmin
minimum installation height
B
width
N
levelling range
T
Depth of flooring recess
G
Weight per storage unit
  • UEBSESK15 100-20S
    Final part catridge,
    100 mm
    200 mm
    50 mm
    15 mm
    0.680 kg
  • UEBSESK15 100-30S
    100 mm
    300 mm
    50 mm
    15 mm
    100 mm
    400 mm
    50 mm
    15 mm
    100 mm
    500 mm
    50 mm
    15 mm
    60 mm
    200 mm
    50 mm
    15 mm
    60 mm
    300 mm
    50 mm
    15 mm
    60 mm
    400 mm
    50 mm
    15 mm
    60 mm
    500 mm
    50 mm
    15 mm
  • UEBSESK25 100-20S
    100 mm
    200 mm
    50 mm
    25 mm
  • UEBSESK25 100-30S
    100 mm
    300 mm
    50 mm
    25 mm
  • UEBSESK25 100-40S
    100 mm
    400 mm
    50 mm
    25 mm
  • UEBSESK25 100-50S
    100 mm
    500 mm
    50 mm
    25 mm
  • UEBSESK25 60-20S
    60 mm
    200 mm
    50 mm
    25 mm
  • UEBSESK25 60-30S
    60 mm
    300 mm
    50 mm
    25 mm
  • UEBSESK25 60-40S
    60 mm
    400 mm
    50 mm
    25 mm
  • UEBSESK25 60-50S
    60 mm
    500 mm
    50 mm
    25 mm